Druga Strona

“Druga Strona” animowany 2D 1994r
 

    Wcześniej zrealizowałem jeszcze dwa filmiki: jeden “Obraz” i drugi “AZ”. “Obraz” powstał na materiale światłoczułym 16mm. “Obraz” zrobiłem w roku 1986 i był dla mnie niezwykłym doświadczeniem i zabawą. Taśma bardzo droga, sam wywołałem materiał w domowych warunkach i montowałem na sklejarce na klej do modeli. Nie było to jednak to czego oczekiwałem. Zostało tylko wspomnienie. Pokusiłem się o techniki elektroniczne. “AZ” jest taką próbą. W 1987 roku gdy go realizowałem wyszedł kłopot z niemożnością rejestracji poklatkowej. Magnetowidy VHS (wielkie jak tortownice) nie dość, że nie miały tej możliwości to jeszcze ta fatalna jakość (przepiękne zrywane klatki montażowe). I jak fajnie, że za kilka lat komputery, gdzie można już coś zrobić trafią pod “strzechy”

 

Obraz        AZ
Kadry z filmów "Obraz" i "AZ"

 

    “Druga Strona” jest pierwszym filmem zrealizowanym techniką całkowicie komputerową w Studio Filmowym Se Ma For. Fakt ten dostał całkowicie przysłonięty zaistnieniem w studio komputerem Silicon Graphics z racji, że film “Druga Strona” został zrealizowany na takim komputerze jak Amiga. Trzeba tutaj zauważyć, że w roku 1994 istniało wiele problemów związanych z animacją komputerową: przy realizacji ujęć typowych dla 3D czas renderingu, czy to na PC, czy na Amidze, czy na Macu był wielce czasochłonnny. Inny problem to przepisywanie w czasie rzeczywistym materiału filmowego na taśmę magnetyczną. Silicon Graphics nie rozwiązywał całkowicie tych problemów gdyż owszem był to dość szybki jak na owe czasy komputer ale materiał w postaci klatek przepisywany był poklatkowo za pomocą urządzenia Alix.

 

DS1          DS2

 

    Początkowo chciałem film zrealizować w 3D w programie Imagine na Amigę. Niestety obliczanie klatek trwało straszliwie długo (jedna klatka to całe dnie obliczeń). Zdecydowałem więc, że zrealizuję film w programie Deluxe Paint. Jest to program malarski z możliwością animacji (wspaniały, najlepszy jaki powstał na Amigę program malarski) Rozwiązało to problem i z czasem obliczeń i przepisywania na taśmę, gdyż komputer ten z ograniczoną paletą do 8 bitów (256 kolorów z wybranych 16 milionów) umożliwiał przepisanie materiału w czasie rzeczywistym. I tak powstał krótki filmik, który imituje techniką 2D technikę 3D.
Film opowiada o tym co się znajduje po drugiej stronie świata.


“Druga Strona” animacja 2D 1994
Produkcja: Studio Filmowe SE MA FOR
Realizacja: Krzysztof Dumka
Montaż: Marek Lewandowski
Muzyka: Jarre (mam nadzieję, że się nie obrazi – film jest niekomercyjny)